Tvans - "neredzamais ļaundaris"
Tvana gāze jeb oglekļa monoksīds ir bezkrāsaina, bez garšas, smaržas, degoša, ļoti toksiska viela. Tā ir ļoti bīstama cilvēkiem, jo iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, acīm, elpceļiem, sirdi un asinsvadiem. Iekļūstot asinīs, tvana gāze veido savienojumu, kas neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts.
Ļoti augsta tvana gāzes koncentrācija var izraisīt cilvēka nāvi pat dažu minūšu laikā. Saindēšanās ar tvana gāzi parasti notiek aukstajos rudens, ziemas un pavasara mēnešos, kad lietojam apkures ierīces. Īpaši jāuzmanās, ja lielā kurināšana sākas pirms gulētiešanas. Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults. Sevišķi bīstami, ja saindēšanās notiek naktī: cilvēks var zaudēt dzīvību miegā, kad maņas nav tik jutīgas, kā esot nomodā.
Ko darīt? Atbilde ir vienkārša - jāuzstāda tvana gāzes detektors. Tā ir neliela, parasti ar akumulatoru darbināma ierīce, līdzīga dūmu detektoram.
LVS un citi normatīvi paredz CO detektoru kā obligātu prasību nomainot gāzes apkures katlu. Ja jaunā ierīce ir B tipa, tad tvana detektors ir obligāts.
Parasti, uzstādot vai nomainot gāzes apkures katlu, tvana detektoru uzstādīs darbu veicējs, bet jau esošu gāzes iekārtu gadījumā tas jāuztic servisa meistaram, kas veic ikgadējo iekārtu apsekošanu un apkopi. Lielākie gāzes apkures katlu ražotāji kā Junkers, Buderus, Viessmann, Bosch, Wolf, Baxi, DeDietrich, Ferroli, Protherm, Vailant u.c. piedāvā tvana gāzes detektorus (CO) kā piederumus savā apkures ierīču pārdošanas programmā.